Arkadaşıma Kefil Oldum Kredi Çekebilir Miyim?

iş geliştirme planı nasıl yapılır
Okuma Süresi: 1 dakika

Arkadaşıma kefil oldum kredi çekebilir miyim, sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Arkadaşıma kefil olursam kredi çekebilir miyim?

Kredi kullanılırken eğer banka kredi notunu belirli seviyenin altında görürse, kredi kullanacak olan kişiden kefil isteyebilmektedir. Kredi kullanacak kişide kredi notu yüksek bir kefil bularak kredi çekebilir. Bu durumda kefil olan kişinin aklına kefil olursam kredi çekebilir miyim? sorusu gelmektedir.

Herhangi birine kefil olursanız kredi çekme imkanınız kredi notunuzun istenilen seviyede olması kaydıyla tabi ki mümkündür. Ancak kefil olduğunuzda dikkat edilmesi gereken bir durum vardır.

Kredi kullanan kişi kredilerini gecikmeli olarak ödese dahi sizin kredi notunuz bu durumdan etkilenmez. Ancak kredi kullanan kişi kredisini ödemez ve takibe düşerse bu borç kefilin üzerinde kalacaktır. Kefilin üzerinde kalan borcu ödeme zorunluluğu olduğu için kredi kefilin üzerine geçer. Kefil olan kişi eğer bu krediyi düzenli olarak öderse kredi notu etkilenmez ve başka bir kredi çekme şansı olur. Kefil olan kişi üzerindeki krediyi ödemezse bu durumda kredi notu olumsuz etkilenir ve kredi çekme olasılığı düşmeye başlar.

Bu yüzden kefil olmadan önce çok dikkatli olunmalı ve iyi karar verilmelidir.

Arkadaşıma Kefil Oldum Kredi Çekebilir Miyim?
Lütfen Yazımızı Oylayın!

Bir önceki yazımız olan Ziraat Hesap No Kartın Neresinde Yazar? başlıklı makalemizde ziraat bankası hesap numarası nerde yazar ve ziraat hesap no hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*