Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi Notu nasıl yükselir
Okuma Süresi: 1 dakika

Kredi notu bankaların, müşterilerini daha iyi tanımaları ve müşterilerinin geçmiş dönem performanslarını listelemeleri açısından önemli olan bir müşteri değerlendirme aracıdır. Kredi notu ile kişiler; hem bankacılık işlemleri konusunda bankaların kendileri hakkındaki değerlendirmeleri öğrenebiliyor, hem de bankalarla çalışma konusunda önünde bir engel olup olmadığını öğrenebiliyorlar. Kredi notu düşük olan kişiler bankaların oluşturduğu genel bir sistemde kara listeye alınıyor ve bu kişilerin bankacılık işlemleri kısıtlandırılabiliyor. Peki, sizin bankalarla aranızdaki performansın önemli bir ölçüt olduğu kredi skoru hesaplanması hangi kriterler temel alınarak gerçekleştiriliyor?

Öncelikle kredi puanı tüketicilerle bankalar arasındaki sorunsuzluk ilkesine bağlı olarak yüksek oluyor ya da düşebiliyor. Örneğin; şimdiye kadar borcunu günü gününe ödemiş, bankayla arasında herhangi bir sorun bulunmayan bir kişinin kredi notu yüksek olabiliyorken, bankalara borcu olup yasal takibe takılan bir kişinin kredi notu çok düşük çıkabiliyor. Bu konuda çalıştığınız bankadaki borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemeniz kredi notunuzun hesaplanmasında çok önemli bir ölçüt olarak göze çarpıyor.

Kredi notu hesaplamasında bankalarla aktif bir şekilde çalışmanız da etkili bir rol oynamaktadır. Bankalarla devamlı nakit akışı içerisinde bulunan bir kişinin buna bağlı olarak kredi skoru yüksek olacaktır. Ayrıca yaş, taksitli ya da tek çekim ödeme yapmak, mevduat hesaplarınızdaki para miktarı da kredi notu hesaplamalarında bankaların dikkate aldığı diğer hususlardır.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?
Lütfen Yazımızı Oylayın!

Bir önceki yazımız olan Ziraat Hesap No Kartın Neresinde Yazar? başlıklı makalemizde ziraat bankası hesap numarası nerde yazar ve ziraat hesap no hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*