Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?

Banka Borcu Nasıl Yapılandırılır?
Okuma Süresi: 2 dakika

Borçların yapılandırılması kanunu çerçevesinde, vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları gibi birçok borç yeniden yapılandırılacak. Bu borçların her türlü gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezaları yeniden düzenlenecek.

Yasanın geçerli olduğu tarih itibariyle vergi dairelerine 6,3 milyon vatandaş borçlu konumunda bulunmaktadır. Bu kapsamda en fazla borçlu trafik cezasında bulunurken, 4,2 milyon mükellefin 6,5 milyar lira borcu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 158 bin kişinin 1,1 milyar lira tutarında ecrimisil (tapu tescil ve iptali davaları) borcu ve 581 bin kişinin 2,1 milyar lira Yurt-Kur Öğrenim ve Harç Kredileri borcu bulunmaktadır.

Borçların yapılandırılması kapsamında, vatandaşlar 30 Haziran 2016’dan önceki dönemlere ait vergi borçları ve cezaları için başvuru yapabilecekler. Belirtilen tarih itibarıyla gecikmiş vergi borçlarında Yİ-ÜFE oranında yapılandırmaya gidilecek, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 50 indirim de yapılacak. Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması durumunda ise mükellefler yüzde 80’e varan indirimden yararlanabilecek.

Borçların yapılandırılmasıyla, devlet vadesi 31 Aralık 2011’den önce olan ve 50 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçiliyor. Devlet bu kapsama giren 29 milyon dosyayı ve bu dosyaların, 1,2 milyar liralık kamu alacağından vazgeçiyor.

Borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016 iken yapılandırılan borçların kredi kartı ile peşin ve taksitli ödeme imkanı da vatandaşlara sunulmaktadır.

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?
Lütfen Yazımızı Oylayın!

Bir önceki yazımız olan Hangi Bankada Hesabımın Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizde banka hesapları ve Hangi bankada hesabım var hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*